fbpx

Згідно з даними Світового банку, показники врегулювання неплатоспроможності серед фізичних осіб по країнам, поставили Україну на 145 місце в світі. Така статистика показує, що законодавча база потребувала підтримки і коригування урядом. У підсумку, в 2019 році був прийнятий і підписаний президентом новий кодекс, який дозволяє пересічним громадянам оголошувати себе банкрутами.

Таке рішення викликало інтерес, як у фізичних осіб, так і у економістів, які заявили, що дані заходи підуть на користь не тільки громадянам, але і для всієї економіки в цілому. Перед тим, як визначитися, які документи потрібні для банкрутства фізичної особи, важливо розібратися в нюансах процедури банкрутства і хто має право на подачу заяви.

Сьогодні, кількість кредитів, які не виплачуються в Україні, досягає 50%. Тому банкам доводиться в якості «подушки безпеки» виставляти великі відсотки під нові позики, що в свою чергу знову є обтяжливим фактором при виплаті кредитів. У даній статті ми розповімо про те, які документи потрібні для банкрутства фіз особи, як процедура банкрутства вплине на життя звичайних громадян і хто зможе оголосити себе неплатоспроможним.

Для кого потрібна процедура банкрутства і хто зможе нею скористатися

Якщо до прийняття нового кодексу, оголосити себе банкрутом могли лише підприємства, то тепер ця процедура поширюється і на фізичних осіб. При цьому важливо враховувати деякі особливості і вимоги, наприклад:

 • Загальна сума заборгованості повинна бути не менше 30 мінімальних окладів праці;
 • Протягом 60 останніх днів позичальник не вносив платежів понад 50% від суми згідно з договором;
 • У позичальника немає майна, яке може бути вилучено для реалізації для погашення кредиту.

Також необхідно знати, які документи потрібно зібрати для банкрутства фізичних осіб і надати їх в арбітражний суд. У цьому питанні може допомогти досвідчений юрист, якщо немає достатнього досвіду і знань, про повний список документів, також ми розповімо далі в статті.

Які плюси від банкрутства

Основна перевага визнання позичальника неплатоспроможним, полягає в повному списанні боргів по діючому кредиту. В результаті громадянин отримує фінансову свободу і захищеність від діяльності банків і колекторів, які можуть постійно дзвонити і погрожувати при існуючій простроченні. Також важливо відзначити позитивний досвід інших європейських країн, які давно практикують банкрутство.

Якщо врахувати, які документи необхідні для банкрутства фізичної особи, буде корисна консультація юристів, які часто стикаються з цим питанням і допоможуть з подачею заяви. При відкритті діловодства призначається арбітражний керуючий, який повинен надати компромісні рішення між банком і боржником. Якщо протягом 3 місяців договір про реструктуризацію заборгованості не був підписаний, фізична особа оголошують банкрутом.

Які документи потрібні при банкрутство фізичної особи

Крім заяви про неплатоспроможність, громадянину буде необхідно надати в судовий орган наступні дані і документи:

 • Свідоцтво про відсутність фізичною особою підприємницької діяльності;
 • Повний список кредиторів, перед якими позичальник має зобов’язання;
 • Майно, що належить боржнику, а також підтвердження права власності;
 • При наявності майна знаходиться в заставі, дані про нього;
 • Інформації про банківські операції за останні три роки;
 • копію трудової книжки, а також відомості про чинне роботодавця;
 • Звіт про підтвердження або спростування непогашеної судимості за економічні злочини;
 • Інші документи, які можуть вимагатися арбітражним судом.

При цьому надання всіх даних про позичальника ще не гарантує успішне відкриття діловодства. Суд може відмовити позичальникові за кількома вагомих причин, в тому числі:

 1. У декларації були приведені неточні, або неповні дані про майно.
 2. Придбане позичальником майно було оформлено на родича.
 3. Боржник притягувався раніше до адміністративної відповідальності через неплатоспроможність.

У разі якщо справа була успішно відкрито, громадянин сплачує судові витрати, а нарахування відсотків і штрафів банком припиняється. Після закінчення процесу, позичальник визнається банкрутом, його борги списуються за рішенням суду, кредитний договір анулюється.

Якщо говорити про обмеження, то важливо відзначити той факт, що наступного разу визнати себе неплатоспроможним фізична особа зможе не раніше, ніж через 5 років після останнього діловодства. Також при необхідності нових кредитів, громадянин повинен буде повідомити фінансова установа про чинне банкрутство.