fbpx

У середині цього року президент підписав Закон про банкрутство. Звернемося до словника, щоб визначитися з поняттям. Процедура визнання правочинів недійсними при банкрутстві фізосіб – це офіційне, задокументоване визнання позичальника неплатоспроможним у судовому порядку.

При цьому процедура банкрутства фізичної особи проводиться за судом та дозволяє повністю або частково звільнитися від усіх боргів, які є в людини. Якщо в позичальника є нерухомість і достатній дохід, то це все одно дозволяє частково списати заборгованість, а іноді й звести всі борги в нуль.

Особливий інтерес новий Закон про визнання банкрутства фізичної особи становитиме для людей, у яких є заборгованості за іпотечними кредитами, договорами в іноземній валюті (доларах або євро), оскільки він передбачає особливі, лояльні умови списання такої заборгованості шляхом реструктуризації.

Якщо в людини є заборгованість за валютним кредитом, який перевищує розмір 125 000 гривень, а єдине житло боржника перебуває в заставі в банку, МФО або ломбарді, то позичальник має повне право звернутися до суду із заявою про визнання його банкрутом. Самі поміркуйте: що робити людині, якщо квартира або будинок є єдиними для проживання членів її сім’ї?

Не потрібно чекати, приймайте рішення та звертайтеся до компанії «Звільнимо», щоб розпочати процедуру банкрутства фізичних осіб. Пам’ятайте, ваші права захищає чинне законодавство.

Як списати борги за кредитами? Що треба знати позичальникові?

Є декілька варіантів, розглянемо один із них. За результатами процедури визнання банкрутства фізичної особи світовий суд виносить рішення про визнання людини банкрутом, визначає їй план реструктуризації, тобто графік, за яким вона повинна буде погасити існуючу заборгованість.

Які ж особливі умови реструктуризації на сьогодні передбачені новим Законом України про банкрутство фізичних осіб?

1. Сума існуючої заборгованості переводиться в гривні за курсом Національного банку України.

2. Строк погашення заборгованості визначається судом і встановлюється тривалістю до 15 років.

3. Людина повинна буде погасити не всю суму заборгованості, а тільки ту, яка дорівнює ринковій вартості іпотечного житла, що перебуває в заставі в банку.

4. Оцінка такого житла здійснюється оцінювачем, якого наймає банк. Але якщо людина не згодна з такою оцінкою, припустимо, уважає її завищеною, то вона має право за свій рахунок найняти іншого незалежного оцінювача й визначити дійсну ринкову вартість іпотечного житла.

5. Згідно із планом реструктуризації боргів боржник зобов’язаний буде сплачувати проценти за користування цією реструктуризованою сумою заборгованості. Закон передбачає такий процент у розмірі приблизно 15 % річних.

У тому випадку, якщо боржник виконав свої зобов’язання згідно із планом реструктуризації, решта суми заборгованості підлягає списанню. Основною сумою є різниця між ринковою вартістю іпотечного житла, що перебуває в заставі в банку, і загальною сумою заборгованості, яка існувала в позичальника за кредитним договором на момент реструктуризації, тобто на дату прийняття судом України рішення про визнання його банкрутом.

Закон передбачає п’ятирічний строк для того, щоб людина, у якої є борги, скористалася цими особливими умовами реструктуризації, і цей строк відлічується з моменту набуття чинності Закону про банкрутство. Краще оголосити себе банкрутом і розпочати процедуру визнання фізичної особи банкрутом якомога раніше. Пам’ятайте, що час грає проти вас.

Люди, у яких є проблеми з іпотекою, договорами, кредитами за іпотекою, тобто мають заборгованості за ними, добре знають, що з 2014 року в Україні діє Закон, який забороняє банкам без рішення суду продавати заставлене іпотечне майно боржників. Хоча раніше суди з різних причин виносили такі рішення, але банки не могли приступити до виконання зобов’язань, оскільки існував мораторій, положення якого були обов’язковими. Такого вже не буде, його дію припинено. Отже, можна припустити, що банки будуть активно подавати до суду позови. Ви готові до такого повороту подій?

Після рішення суду щодо продажу майна боржників буде запущений механізм продажу. Якщо суд буде видавати такий дозвіл, то все, що залишається позичальникові, – діяти на випередження. Можна здійснити перші кроки, і юристи компанії «Звільнимо» радять розпочати із процедури банкрутства фізичної особи.

Якщо ви не скористаєтеся можливістю оголосити себе банкрутом, то повинні бути готові до того, що майно за рішенням суду може бути продане банком.

Визнання банкрутства фізичної особи: судова практика

Припустимо, ви взяли в 2008 році іпотечний кредит на купівлю житла в розмірі 25 000 $. Це вартість квартири або житлового будинку за реальними цінами на 2008 рік. Через певні обставини ви не змогли погасити кредит. Однією з таких обставин може бути різкий стрибок курсу. Із цієї причини на 2019 рік заборгованість уже становить приблизно 30 000 $. Ринкова вартість цього житла впала, і квартира коштує на сьогодні близько 15 000 $. Для такого боржника, швидше за все, будуть вигідні умови реструктуризації за валютним кредитом. Оплачувати він повинен буде не всю суму боргу, яка в нього є на цей момент, а тільки ту, що дорівнює ринковій вартості квартири. Вартість визначається незалежним оцінювачем, найнятим банком або самим позичальником.

Робимо висновки, що визнання в судовому порядку недійсним правочину при процесуальних діях за процедурою банкрутства фізосіб – єдино можливий варіант для багатьох вирішити проблеми з іпотечними та іншими позиками, у тому числі під заставу нерухомості й іншого майна, особливо, якщо в кредитному договорі є пункти, що порушують права позичальника, які суперечать чинному законодавству. Тільки досвідчений юрист зможе оцінити правильність оформлення договору кредитування та допоможе прийняти правильне рішення.