fbpx

У квітні 2019 року Міністерство фінансів України опублікувало проект своєї постанови (доступний для скачування), в якому пропонується затвердити порядок списання податкових стягнень платників податків. Дана процедура застосовується до фізичних осіб, юридичним особам і їх окремим підрозділам, які мають об’єкти, що підлягають оподаткуванню і зборів. Закон не поширюється на грошові зобов’язання або податкові борги, які залишаються несплаченими після ліквідації платника податків без визнання його банкрутом в судовому порядку. Податки, які будуть підлягати списанню вважаються «безнадійними».

Коли податкова заборгованість буде вважатися «безнадійної»?

Як списати борги по податках фізичних осіб? Щоб подати заяву про списання податків, на це повинні бути певні обставини. В якому випадку податкову заборгованість можуть списати:

  1. Податкову заборгованість платника податків, який був оголошений банкрутом і чиї вимоги не були задоволені у зв’язку з неспроможністю активів банкрута.
  2. Податкова заборгованість платника податків, діяльність якого була припинена що радять винятком з ЕГРН (єдиний державний реєстр платників податків). Для банків – на підставі рішення Фонду захисту вкладів про затвердження звіту про припинення ліквідації банку або рішення НБУ про затвердження ліквідаційного балансу (відповідний висновок ліквідатора та припинення ліквідаційного процесу).
  3. Банкрутство по податках фіз особи, яка була визнана недієздатною в суді; відсутня або була визнана мертвим в разі нестачі активів; розшукується на території різних країн більше 720 днів.
  4. Податкова заборгованість платника податків, що виникла в результаті форс-мажорних обставин на території України, або інших країн.
  5. Податкова заборгованість платника податків, щодо якого минув строк позовної давності.

Якщо фізична особа, яка в судовому порядку було оголошено зниклим безвісти або померлою (або якщо фізична особа розшукується понад 720 днів) успішно відновлює свою діяльність на території країни або інших країн, списана заборгованість цих осіб поновлюється.

Форс-мажор

Форс-мажорні обставини повинні бути підтверджені спеціальними органами. Хто може підтверджувати форс-мажорну ситуацію, в яку потрапив платник податків:

  • торгово-промисловою палатою України «про виникнення форс-мажорних обставин на території України»;
  • органи (особи) інших країн, уповноважені засвідчувати в цій країні факт форс-мажору «про виникнення форс-мажору на території цієї країни»;
  • рішення Президента України про визначення ділянок України, як зони надзвичайної екологічної ситуації, затверджене Верховною Радою України;
  • рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад (у випадках, встановлених ПКУ);
  • висновки інших органів, що мають право відповідно до закону підтверджувати обставини непереборної сили.

Як позбутися від боргів по податках? Звернеться за допомогою до адвокатів, які мають досвід в справах про банкрутство.

Банкрутство фізичних осіб: списання податків

Сума безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню регулюючими органами, визначається на основі нормативно-інформаційних систем регулюючих органів. Безнадійна податкова заборгованість списується, включаючи штрафи і пені, що виникли через цю податкової заборгованості (відсотки за фактичний період використання відкладеної податкової заборгованості). Безнадійна податкова заборгованість списується з земельного платежу за період з дати форс-мажорних обставин і до терміну настання грошового зобов’язання з такого податку за звітний календарний рік, в якому виникли такі обставини.

Коли законопроект вступить в силу?

Згідно з формулюванням закону, він набирає чинності з дня його офіційної публікації на сайті Мінфіну. За допомогою цього закону можна без праці звільнитися від боргів по податках. У цій справі може допомогти досвідчений юрист. Рекомендується вибирати юриста, який стикався з подібними справами і мав успіх в судовому процесі.

Списуються податки при банкрутство фізичних осіб?

Однозначну відповідь – так! Якщо при процесі оголошення фізичної особи банкрутом його активи, в тому числі реалізація майна не змогла покрити фінансові заборгованості (кредити, позики і інше). Податки, які були нараховані після судового рішення не підлягатимуть ліквідації. Також не підлягають списанню борги перед працівниками підприємця (фіз. Особи).