fbpx

У жовтні 2019 року вступив у дію новий кодекс, який покликаний допомогти у врегулюванні відносин між банками і позичальниками за допомогою процедури банкрутства. Згідно з новим положенням, тепер фізичні особи самі зможуть ініціювати провадження справи, а категорія громадян, що підходить під вимоги законодавства значно розширилася.

Таке рішення покликане допомогти вирішити проблеми не тільки позичальників, але і кредиторів, які зможуть вирішити проблему «поганих» кредитів. У свою чергу фізичні особи отримають можливість на законних підставах списати борги, а також відновити фінансову репутацію. Проте, поки дана процедура для України в новинку, слід розібратися в особливостях банкрутства і його наслідки.

Згідно зі статистикою, на 2019 рік у нашій країні обсяг заборгованостей по виданих кредитах перевищував 44%. В результаті банки резервують кошти під борги, які не виплачуються, а багато громадян починають працювати неофіційно від безвиході. Новий кодекс покликаний допомогти і тим і іншим, що є позитивним рішенням для всієї економіки в цілому.

Банкрутство фізичних осіб мінуси для боржника

Незважаючи на необхідність і важливість процедури банкрутства, у багатьох громадян виникають побоювання про його наслідки. Така ситуація стає можливою в силу ряду причин, в тому числі незнання законодавства і своїх прав. Новий кодекс містить більше переваг, ніж недоліків, але все ж деякі моменти і обмеження відзначити необхідно:

  1. Як тільки громадянина-підприємця банкрутом, йому може бути обмежений виїзд за кордон, дане питання розглядається в індивідуальному порядку.
  2. До мінусів банкрутства фізичних осіб відноситься пункт кодексу про розкриття особистих даних про доходи та майно.
  3. Під час дії банкрутства, громадянин не зможе виступати в ролі поручителя, а при бажанні самостійно взяти кредит, зобов’язаний надати постанову суду.
  4. Протягом 3 років після визнання власної неплатоспроможності, громадянин не може вважатися особою з бездоганною репутацією.
  5. Також мінуси банкрутства фіз особи поширюються на виплату судових витрат, в тому числі, спрямовані на роботу арбітражного керуючого.

Ще один важливий момент – це врегулювання всіх питань з податковою службою, оскільки законодавство про банкрутство не погоджено з податковим кодексом. У зв’язку з цим, громадянин може потрапити в ситуацію, коли його, врегульований через суд договір, потрапить під оподаткування. Тому при ініціації банкрутства, найкращим способом стане консультація з юристом, який зможе врахувати всі деталі діловодства.

Чи варто фізичній особі оголошувати себе банкрутом

У загальному і цілому, оголошення боржника банкрутом, процедура потрібна і навіть необхідна. Коли позичальник позбавляється можливості виконувати свої фінансові зобов’язання перед банком, суд приймає рішення про списання боргу на законних підставах. Таким чином, кредитний договір анулюється, а фізична особа може відновити свою фінансову репутацію.

При подачі заяви важливо надавати вірні дані про доходи та майно, це прискорить діловодство, а також підвищить шанси на успішне визнання громадянина неплатоспроможним. Мінуси банкрутства фізичних осіб 2020 менш значущі, ніж вигоди в разі неможливості платити по кредитах. Тому знання своїх прав і можливостей, значно спростить життя багатьом позичальникам в Україні.

Відповідно до досвіду інших європейських держав, банкрутство здатне реанімувати фінансові можливості громадян і отримати законне рішення проблем, пов’язаних з боргами. Незважаючи на те, що банкрутство фізичних осіб має мінуси, переваг від цієї процедури значно більше. Найчастіше таке рішення – це єдиний спосіб офіційно розібратися з боргами.

При подачі заяви, банк повністю припиняє нарахування відсотків і штрафів за кредитом. Всі взаємодії між позичальником і кредитодавцем припиняються, тому фізичній особі перестануть дзвонити і вимагати негайної виплати позики. Після прийняття рішення судом про неплатоспроможність громадянина, борг списується, а банк отримує відповідне повідомлення про анулювання договору.

Також згідно з офіційними заявами Нацбанку, визнання громадян не здатних виплачувати борги, матиме позитивний вплив на економіку країни. Громадяни почнуть приносити податки в казну, а банки зможуть використовувати зарезервовані кошти по неоплачуваним кредитами. Тому закон про банкрутство фізичних осіб, плюси і мінуси якого були розглянуті в даній статті, безумовно, є необхідною державної мірою.