fbpx

Кодекс України з питань банкрутства вже діє, тобто процедура банкрутства фізичної особи в Україні прописана на законодавчому рівні. Варто зазначити, що це нововведення в українському законодавстві, яке (будемо сподіватися) допоможе фізособам відновити платоспроможність або ж позбавитись безнадійних боргів у результаті банкрутства. Завдяки новому закону людина зможе отримати захист та адекватні умови повернення заборгованості, а кредитор – гарантію того, що отримає свої кошти.

У чому суть?

Головне, що дає новий закон, – тепер офіційно закріпити свою неплатоспроможність може й фізична особа. Процедура банкрутства допоможе такому боржникові вийти зі скрутного стану через суд, який повинен захистити його від тиску кредиторів і створити умови для погашення заборгованості. Тепер у суді можна буде домовитися про реструктуризацію боргу на певний період. Крім того, частину боргу можна списати, що дозволить людині відновити свою платоспроможність.

Арбітражний керуючий

Що ж є хорошого в новому Кодексі про банкрутство фізичних осіб?

На відміну від процедури банкрутства юридичної особи, провадження у справі щодо фізособи може бути закрите, якщо боржник приховав майно, повідомив про нього недостовірну інформацію або боржника притягнуто до відповідальності за неправомірні дії, пов’язані з неплатоспроможністю. У цій частині залишимо «за дужками» питання валютних кредитів фізичних осіб на єдине житло, за яким законодавець обрав особливе регулювання (діючий зараз мораторій) і перехідний період після набуття чинності кодексу.

Цікавий той факт, що законодавець дозволяє «збанкрутувати» тільки сумлінному боржникові, який показав кредиторам усе своє майно й «віддав останнє». Боржник, який приховує активи, ризикує тим, що відкрите у відношенні нього провадження не завершиться й буде закрите за власною ініціативою суду або за клопотанням кредиторів.

Кому буде вигідним таке банкрутство фізичних осіб Україна 2019 і хто більше виграє?

У першу чергу – це списання боргів фізособи. Якщо поза банкрутством на списання боргу або його частини потрібна воля кредиторів, то в новій процедурі банкрутства від кредитора вже нічого не залежить.

Також треба врахувати, що супровід процедури банкрутства вимагає певних затрат від боржника як мінімум на юридичний супровід справи та винагороду арбітражному керуючому (керуючому реструктуризацією). Виходить, що процедуру банкрутства зможуть собі дозволити тільки громадяни, які мають фінансові можливості нести відповідні витрати, а розмір цих витрат буде зіставний із тими боргами, які вони хочуть списати.

Законопроєктом пропонується впровадження двох типів процедур (судових і досудових), що надасть більше можливостей для учасників таких правовідносин вибрати кращу форму врегулювання заборгованості фізичної особи. Передбачено дві судові процедури: реструктуризація боргів боржника та задоволення вимог кредиторів. Це відповідає світовій практиці регулювання зазначених правовідносин. Світова угода представлена в законопроєкті як інститут процесуального права. Його метою є припинення судового розгляду шляхом досягнення домовленості між сторонами справи.

Окрему увагу закон про банкрутство Україна приділяє можливим випадкам шахрайства. Законопроєкт передбачає обов’язкову участь арбітражного керуючого в справі про банкрутство, оскільки допомога незалежної особи в такій категорії справ є надзвичайно важливою. Усі питання регулювання діяльності представників такої професії будуть визначатися Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що усуне будь-які конфлікти між двома законодавчими актами та забезпечить єдність правового регулювання.

«Профіль» українського банкрута

Варто зазначити, що процедура банкрутства фізичних осіб буде вигідна тим, хто офіційно не має активів в Україні, але має значні борги в нашій країні та активи за кордоном. У такій ситуації добровільне самостійне банкрутство фізособи може стати способом списання українських боргів і схоронності майна, що знаходиться за кордоном. Тому найбільше від нової процедури банкрутства можуть виграти власники бізнесу (бенефіціари), які особисто поручалися за свої компанії перед банками для отримання кредитів на ці компанії, а після неможливості останніх погасити борги отримували багатомільйонні позови від банків про стягнення коштів. Однак тільки після формування першої судової практики у справах про банкрутство фізичних осіб можна буде зробити висновок про масовість цієї процедури, а також про середньостатистичного боржника.

Перспективи та доцільність банкрутства

Ініціювання судової процедури в справі про відновлення платоспроможності фізичної особи тепер є суто прерогативою боржника, на відміну від банкрутства юридичних осіб. Сама процедура описана досить поверхово, залишається багато нюансів і деталей. Можна констатувати, що банкрутство розраховане лише на сумлінного боржника, який сам згодний віддати все своє майно банкам і буде співпрацювати з арбітражним керуючим. У несумлінних боржників є можливість приховати будь-яке рухоме майно, отримувати неофіційні доходи та за їх рахунок погашати заборгованість. Кредитор у такому випадку не зможе ініціювати закриття провадження у справі.

Можна зробити висновок, що процедура судового провадження в справі про відновлення платоспроможності фізичної особи не містить таких умов реструктуризації, про які банк (або інша фінансова установа) не може домовитися з боржником у позасудовому порядку. Скоріше сам Кодекс про банкрутство Україна 2019 повинен спонукати сторони кредитних правовідносин сідати за стіл переговорів і встановлювати умови погашення кредиту, близькі до тих, які пропонує законодавство. У противному разі банк просто втрачає час, а боржник несе додаткові витрати, пов’язані з розглядом справи в суді. Це судовий збір, винагорода арбітражному керуючому, витрати на проведення оцінки та організацію аукціону, а також витрати на юридичний супровід судового провадження.

Приклад інших країн, у яких працює механізм застосування процедури банкрутства до фізичних осіб, свідчить про те, що таке банкрутство є ефективним. Як би там не було, можливість позбутися боргів у фізосіб тепер є. Тож можна робити розрахунок і (з урахуванням сплачених банку коштів) визначати суму реальної заборгованості, яку можна реструктуризувати відповідно до умов кодексу та приймати рішення щодо готовності домовлятися із кредиторами.